Bilişim Eğitimleri

Uzmanlık Eğitimleri

Yazılım Eğitimleri

Ado.Net Entity Framework

Eğitim Hakkında

Bu eğitim de ADO.NET Entity Framework hem mimari hem de kullanım açısından detaylı olarak incelenmektedir. Entity Framework’un farklı kullanım senaryoları, genişleme noktaları ve diğer teknolojiler ile olan ilişkisi incelenmektedir.

Günümüzde her türlü .NET uygulamasında mutlaka veri erişim senaryosu bulunmaktadır. Genel  amaçlı yazılım geliştirme platformu olan .NET içerisinde günümüze kadar veri erişimi için standart olarak ADO.NET kütüphanesi kullanılmaktaydı. 2006 yılından itibaren ise LINQ ve LINQ To Sql gibi yapılar geliştirildi. Uygulamaların çapları büyüdükçe salt bu yapıları kullanmak yetmeyip üçüncü parti kütüphaneler ve çeşitli ORM araçları kullanılmaya başlandı. ADO.NET Entity Framework, veri erişim senaryolarını veritabanından bağımsız hale getiren Entity Data Model denilen bir modelleme aracı ile bir ORM aracından öte bir veri modelleme ve nesne eşletirme (object mapping) aracıdır. Veri erişim anlamındaki bütün ihtiyaçları en geniş anlamda karşılamaktadır. Aynı zamanda kendi içerisinde bulunan yeni bir Entity sorgulama dili (ESQL) vasıtası ile veriler üzerine ilişkisel değil nesnel sorgulamalar yapmaya izin vermektedir. Veri altyapısından soyutlayan yapısı ile uygulama geliştiricilerin daha esnek ve yönetilebilir uygulama geliştirmelerine imkan sağlamaktadır. Microsoft, Entity Framework aracını .NET 5.0’dan itibaren ana kütüphane içerisine koyacaktır. Aynı zamanda EF içerisinde bulunan EDM modelini Sql Server Reporting Service gibi farklı araçların içerisinde de temel veri modeli kullanacaktır.

Eğitim İçeriği

E-R Modelleme Kavramına Giriş

ORM Kavramına Giriş

ORM Yapılarında Bulunması Gerekenler

Entity Data Model (EDM) Kavramı

  • CSDL, SSDL, MSL Kavramları

EDM Sorguları

  • Projection
  • Assocation Üzerinden Sorgulama
  • Join ve Nested Sorgular
  • Gruplama
  • Lazy ve Eager Load

LINQ To Entity ile Çalışmak

Entity SQL (ESQL Kavramı)

  • Üretilen Sorguları Elde Etme

EntityClient Mimarisi

Entity Nesnelerini Değiştirmek

  • Temel CRUD İşlemleri

Önemli Notlar

Program ücretlerine KDV dahil değildir.

Genel katılıma açık programların açılması için yeterli kontenjanın sağlanması gerekmektedir.

Kontenjan sağlanamadığı durumlarda BT Akademi programı açmama hakkını saklı tutar.

BT Akademi, duyrulmuş programların tarihlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programa kayıt olmuş kişiler bu değişikliklerden haberdar edilir.

Şimdi Kayıt Olun

Neden BT Akademi'de Eğitim Almalısınız?

BT Akademi; bilişim alanında verdiği kariyer/sertifikasyon ve uzmanlık eğitimlerinin yanı sıra kurumsal gereksinimlere de çözümler sunarken, güvenilirliğini sürekli kılan özgün bir eğitim sistematiği ile hizmet vermektedir.

Sizin Gözünüzden Biz

banner-nav banner-nav

Tube - Akademi

banner-nav banner-nav

{{videoTitle}}

{{videoDesc}}

Tümünü Göster

SORUNUZ MU VAR?

0216 342 8010
phone-img

Hemen Başvurun

X

Mesajınız tarafımıza ulaşmıştır. Müşteri temsilcilerimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir.